Skip to main content

Topic: rusenje mlaznog aviona (Read 73795 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #75
NIje problem...kada stignete volio bih da malo to pojasnite. 700 je vjerovatno na max snazi i to deklarirana.
Možete li mi poslati link od te tvrtke koja vama radi turbine. zanima me radi materijala i izvedbe.

LP
Luka

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #76
NIje problem...kada stignete volio bih da malo to pojasnite. 700 je vjerovatno na max snazi i to deklarirana.
Možete li mi poslati link od te tvrtke koja vama radi turbine. zanima me radi materijala i izvedbe.

LP
Luka
    
 to je firma   JETMAX.CH   ona se nalazi svicarskoj..... modeljet ,  8)

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #77
Ah da..znam za njih...kvalitetni ali i skupi. Da li ste dobili kakve podatke o trajnosti turbina od njih?

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #78
Ah da..znam za njih...kvalitetni ali i skupi. Da li ste dobili kakve podatke o trajnosti turbina od njih?

ti koji daju podatke o tur. kolu oce da smire kupca da bi lovu zaradili niko jos tocno nezna , jer do sada nikada nije ljievana
tako mala tur. kola , koja rade na tako velikim obrtajima ( da mozda na papiru ali u praksi mi to ipitujemo ) ja MI MODELARI
jer je to nama trebalo i zato oni to liju po vakum sistemu , oni su do sada lijevali normalna tubinska kola (lopatice )  koja se okrecu 40 /50 ili 60 (vojni) tisuca obrtaja , otome oni mogu da pricaju , jedino sto rade a to je tocno daju tu i tamo rengenkse
 snimke o kvaliteti odlijevka da bi dokazali da nije negde u lopaticama ostao mijehuric koji se moze javiti kod vakum lijevanja
te da nas kupce time smire ( dobijanje tekuceg kisika se ostvaruje ogromnim okretanjem malog kompresora u OKI Zagreb
ali to je onda nesto drugo , nego ovo , nase , a kod koga vi kupujete tur. kola gos. Luka ).... modeljet.. 8) 

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #79
Sulzer turbo services

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #80


        :)... skidanje rotora sa specijalnim kljucevima koje sam napravio , dosao do zakljucka da je to najbolje na takav nacin
               napraviti  i vec godinama funkcionira dobro bez ostecenja rotora kad se skida ..... 8) ::) ???

        [attach=1]
        
        [attach=2]

          ??? ::) :D...... kerozin pumpa za turbine vlastite izrade i dizajna projektovana je jos pre 4 godine tehnicki podaci;
          pri naponu od 6volti pumpa 1,2 litra goriva  , po jednom voltu ima pritisak izmedju , 0,9 i 1,1 bar , na radnom
          pritisku od 3 bara vuce 1,5 ampera ,  maximalni pritisak kod 6 v   je izmedju 6/8 bar zavisi od kvalitete pumpe
          , prednost pumpe u cijelosti se moze popraviti  ( jedini se e. motor ne popravlja nego kupuje novi)  ako opadne
           pritisak pumpe zupcanici se mogu promjeniti  , kao i sve ostalo kod nje , vrlo je pouzdana pri radu , i ona mi
          daje zadovoljstvo vec godinama , do sada sam ih napravio jedno 10 tak komada , naravno i rezervnih dijelova
           do sada namjenjena za vlastitu upotrebu.....  8)... modeljet
        [attach=3]
        [attach=4]
        [attach=5]
        [attach=6]
        [attach=7]
        [attach=8]
        [attach=9]
        [attach=10]
        [attach=11]
        [attach=12]
        [attach=13]
         [attach=14]
 

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #81
izvrsno!!! Samo mi nije jasno zašto niste direktno tijelo pumpe vezali na tijelo motora nego preko "kardanskog zgloba" .  Vejrujem da je motor mabuchi RK370-SD-5028. TI daju najbolje rezultate po mojem mišljenju ako je napon od 6v u uporabi, a obično jest. Ja takav motor koristim kao starter a isti je i na  pumpi za gorivo. obično u svijetu modelarstva poznat kao speed 300 motor ali ima ih više vrsta. Ovaj motor daje najbolje rezultate što se tiče okretnom momenta i br. okretaja. Zavrsti turbinu u 1 sekundi na 12000 okretaja na suho. Max okretaji su 30 000 rpm. s tim da ga ja isključujem već na 22 000 rpm. Dalje motor sam se lagano podiže na min okretaje relanta..
Hvala na slikama, sustav zupčaste pumpe fantastičan.

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #82
izvrsno!!! Samo mi nije jasno zašto niste direktno tijelo pumpe vezali na tijelo motora nego preko "kardanskog zgloba" .  Vejrujem da je motor mabuchi RK370-SD-5028. TI daju najbolje rezultate po mojem mišljenju ako je napon od 6v u uporabi, a obično jest. Ja takav motor koristim kao starter a isti je i na  pumpi za gorivo. obično u svijetu modelarstva poznat kao speed 300 motor ali ima ih više vrsta. Ovaj motor daje najbolje rezultate što se tiče okretnom momenta i br. okretaja. Zavrsti turbinu u 1 sekundi na 12000 okretaja na suho. Max okretaji su 30 000 rpm. s tim da ga ja isključujem već na 22 000 rpm. Dalje motor sam se lagano podiže na min okretaje relanta..
Hvala na slikama, sustav zupčaste pumpe fantastičan.

 ::).. tocno , pjevacica sa dobrim glasom obicno nije lijpa , (malo sale)  u pocetku je bila ideje samo da probamo pumpu da
 da napravimo pa kad smo vidjeli da tu nema sale  da je dosta problematicno napraviti pumpu koja ce da pravi pritisak
 koji nama treba , i jos vaznije da pouzdano radi , konacno kada je nakon puno muke i znojenja uspjelo da se to postigne
 ostali smo na tom konceptu ( a tada da pravo kazem nisam imao ni vremena da pumpu razvijem u drugi koncept, ili da jednostavno kopiram neku i da napravim malo bolje da izgleda ) da tacno je koristim motor mabuchi 300  6v  to je standart motor za te pumpe , mada moram reci da u zadnje vreme experi. i sa elektro motorima ......   modeljet  8)

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #83
netko je to već linkao negdje,

ako se ne varam, neka kruna (crown) ili što već  ;D
da se ublaži prijelaz visokog tlaka ispuha s rubnim dijelom(atmosferski) koliko sam skužio

http://astroaviator.com/2009/08/22/less-noise/

na nekim komercijalnim avionima to već koriste...



Tlak u ispuhu mlaznog motora je gotovo isti kao i atmosferski samo što je brzina strahovito velika. P uk= P stat+ P din.
Tlak u motoru (oko komore i u njenom primarnom dijelu) je veći tj onaj koji nam kompresor daje (1-2 bar).
Takva konfiguracija mlaznice se koristi radi smanjenja buke ispuha motora.

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #84
[attach=1]
[attach=2]
[attach=3]
[attach=4]
[attach=5]
[attach=6]
[attach=7]

  ??? ovako vec niz godina pravim dvostepeni difuzor , rucno posluzujuci sve radnje na frezi , ali
        prije nego sto pocnem sa frezanjem nacrtam na komadu kojeg cu da frezam na jednom pomagalu kojeg sam
        sam izmislio i napravio , svi procesi procesi rada koje naprevim su manuelni i daju mi odlicne difuzore kojima
        vec godinama odlicno funkcioniraju  ( naravno sve to moze sa c end c , ali na zalost mi to nemamo )   ::)

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #85
E sada si zamislite kada sve to se radi ručno bez kordinatnog stola na glodalici. Jako lijepo. Imate sličan sistem iznačavanja tj izcrtavanja divergentnih kanala na difuzoru kao i ja.  Sada upravo radim novi difuzor, drugačiji model za novi motor. Budem slikao kada završim tunel i difuzor.
Pitanje vezano za pumpe. Što vam spriječava curenje goriva na pumpi tamo gdje ide pogonsko vratilo. Da li stavljate kakvu gumicu ili samo uprešate mesinganu puškicu kroz koju ide pogonsko vratilo na zupčanik.
Da li za pogonjeni zupčanik (drugi ) upucate novu osovinu ili dok glodate izradite u kučištu od aluminija u sredini gdje ide zupčanik. Znači u postupku glodanja se ostavi sredina ?
Pitam jer krećem u izradu svojih pumpi pa da napravim kako treba. Uspio sam nabaviti 300 motore vrlo povoljno ali više komada pa da ne hrđave doma da im napravim ulogu u novom projektu.
Svake pohvale na slikama i opisanom poslu, meni ste od velike pomoći, sve razumijem. Hvala

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #86
  
     .... odgovor na vasa pitanja , kao prvo na pogonskoj osovini na zadjnoj strani osovine napresujm malu mesing cijev
          promjera 3, ili 4, mm  a za apsolutno dichtovanje da ne curi tekucina upotrebljavam jednu vrstu semeringa
          koji se upotrebljavaju u idustriji hidraulike ( imate jako puno vrsta , za osovine koje se ne okrecu iza one koje se okr
          ecu te upotrebljavam za pumpe , i to dvije dimen. jednu od 11mm i 12 mm vanjskog promera )  to mozete da vidite na
          slici 7 gledajuci odozgo . Sto se tice zupcanika . kao prvo morate da imate gotove  zupcanike da bi mogli da znate
          razmak za busenje rupa ( ja busim jednu od 3,5 mm i jednu od 1,9 mm ) onda idem sa glodalicom od 7mm na
          dubinu od 2,7 mm  posle toga napresujem mesing cijev za pogonsku osovinu i u onu drugu rupu kratku osovinu  od
          2mm za drugi zupcanik ( podaci za zupcanike frezano sa frezom modul 0,5 promjera 7,mm  jedni zupcanici imaju
          od 2mm a drugi imaju rupu od 1,9 mm busenu tako da mogu osovinu da napreujem ) zelim vam puno uspeha na   
          radu oko pumpe za gorivo .  Ja inace iduceg utorka krecem za Hrvatsku  i u Puli cu da budem jedno 14 dana nosim
          sa sobom 2 mlazna aviona bice puno letenja ( nadam se) na Medulinskom aerodromu kod Pule napravicemo nekoliko
          snimanja iz zraka jedan avion je opremljen sa malom video kamerom ( kupljenom kod hoby king u Hon Kong  China )
          za sada toliko ....  :) 
      




          

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #87
Ako nadjem vremena, probati ću navratiti, svakako ću avm javiti putem foruma na PP ako budem navratio.
Znači na samu pogonsku osovinu ne stavljate nikakav semering stila dimenzija OD4mm ID2mm? pretpostavljam da ako ne,   da je onda dithanje metala dovoljno?
Sretno s letenjem
Zahvljujem :) :)

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #88
Decki, a da vam ja splitam ovaj dio topica u novu temu?

Samo recite od kojeg posta i napravimo novu temu.
Nesto kao Prvi domaci mlazni motor ili sl :)
Posljednji model:
Sin V1: tezina: 7500 g, raspon: 70 cm, gorivo:mlijeko, kapacitet rezervoara: sve veci, izdrzljivost: 0-24

 

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #89
Ako nadjem vremena, probati ću navratiti, svakako ću avm javiti putem foruma na PP ako budem navratio.
Znači na samu pogonsku osovinu ne stavljate nikakav semering stila dimenzija OD4mm ID2mm? pretpostavljam da ako ne,   da je onda dithanje metala dovoljno?
Sretno s letenjem
Zahvljujem :) :)

  [attach=1]
evo probao sam da napravim skicu  na papiru , nadam se da ce vam biti od pomoci    :)  modeljet