Skip to main content

Topic: Kako gori LiPo 2200mah 3s baterija (Read 1960 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kako gori LiPo 2200mah 3s baterija

Evo kako gori lipo baterija.
Nakon pada baterija je postala neupotrebljiva-spigana no ne fizički probušena-pa smo je odlucili malo proučiti.
Probodena je nožem, a prilikom uboda stvorila se poveća iskra, a nakon toga slijedi šištanje popraceno gustim dimom.Ono kaj ostane vidite i sami..stoga prvenstveno paziti da se baterija ne probode na ikoji način, pogotovo metalnim predmetom jer dolazi do iskrenja i zapaljenja.
LiPo bag nakon ovoga daje ovi pogled u sigurnosti skladištenja i čuvanja baterija.
Naravno, baterija je odnešena i pravilno odložena u otpad.

video: http://www.youtube.com/watch?v=2b26qOO7ROI

Hangar: Avanti V2 80mmEDF, Viper 90mmEDF, Stream Glider V2 EDF, Marlin 64mmEDF, UltraStick 35ccm, Carbon Cub Saito4T, EDGE 540 33ccm, Husky SE, Pichler ARROW, MPX Extra 330 SC, EFX Racer, Waco, Hurricane, FunCub, ZOHD Dart XL, Timber Evo, Fokker DR1, Futaba 7C/14SG & Spektrum NX8. Buggy 30.5ccm.

Odg: Kako gori LiPo 2200mah 3s baterija

Reply #1
Evo kako gori lipo baterija.
LiPo bag nakon ovoga daje ovi pogled u sigurnosti skladištenja i čuvanja baterija.


Tu na sreću nije bilo plamena, samo dima.

Novi si pa vjerojatno nisi vidio kako se batka može zapaliti i dok se puni, bez da ju bušiš....  :(
to je pokrenulo pravu lavinu najava kako će si svi nabaviti LiPo bagove, e sad kako je vrijeme prošlo... nisam primjetio na livadi da je baš tako...  :(




http://www.flyfreak.net/dogadanja-i-okupljanja/23-10-2011-okupljanje-povodom-10-godina-postojanja-modelarskog-centra-varazdin/msg56504/#msg56504

jasno, nije bila 100% ispravna, već izudarana i napuhana,
pa ostavljena bez nadzora da se puni, ali svejedno,

žalosno je to što se dogodilo, nadam se da se neć ponoviti nikome više, prevelika je to mat. šteta.
(u kućama bi moglo biti i stradalih, jer dosta ljudi puni batke laganini dok spavaju...)

LiPo battery sets car on fire.mov

Odg: Kako gori LiPo 2200mah 3s baterija

Reply #2
Uh oh..sve ovo ukazuje da opreza nikad dosta..ja kad ih punim,ak  :'(je doma,stavljam ih u visoki lonac.ak se kaj desi izvan njega nebu..valjda  ::)

Za nevjerovat je da su lipice tako opasne.No ukazivanjem upravo na sigurnost koristenja baterija i novima kao i podsjetnik starim modelarima mozemo se nadat da ce nesretnih slucajeva biti manje  ;)

Apropos busenja i punjenja..mozda sama batka nije zapapila auto vec iskre koje nastaju prilikom kratkog spoja.vidjeh vec par lipica busenih i ni jedna se nije zapalila niti priblizno izgledala kao nesto u plamenu iako jako zgoreno izgledaju posle.al ako su jos na punjacu onda je vjerojatnost velika da upale nesto..kao uostalom i svaki kratki spoj.tak da mi izgleda da lipice ne gore bas lako ali i da nisu bezazlene pogotovo pri punjenju.Sljedecu cu isprobat busit s nemetalnim siljkom da vidim jel ce tada biti kratkog spoja ili iskrenja kao kod metalnog siljka.
Oprez oprez i oprez..jedino kaj mi pada na pamet rec na kraju :D
Hangar: Avanti V2 80mmEDF, Viper 90mmEDF, Stream Glider V2 EDF, Marlin 64mmEDF, UltraStick 35ccm, Carbon Cub Saito4T, EDGE 540 33ccm, Husky SE, Pichler ARROW, MPX Extra 330 SC, EFX Racer, Waco, Hurricane, FunCub, ZOHD Dart XL, Timber Evo, Fokker DR1, Futaba 7C/14SG & Spektrum NX8. Buggy 30.5ccm.

Odg: Kako gori LiPo 2200mah 3s baterija

Reply #3
meni se batka skoro zapalila dok sam je doma punio.

2s 2800 mah mystery.

bila je doduše napuhana već, no i prije sam je bio punio i sve je bio u redu. Uglavnom sjedio sam pored nje (kao i uvijek kada punim baterije), počelo je smrdit, odmah sam je iskopčao iz punjača i odnio van. Nije se doslovno zapalila ali da sam je ostavio valjda 10s još na punjaču bila bi.

Ne ostavljati ih bez nadzora.