Skip to main content

Topic: Brushless najjednostavije upogoniti bez ESC/RX? (Read 7163 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Odg: Brushless najjednostavije upogoniti bez ESC/RX?

Reply #15
Spojim esc, bateriju, motor.

BEC iz esc-a na IZLAZ na tom testeru, ne na ulaz, uključim u prvi mod na testeru i gas

nekužim ovo sad sa spajanjem na izlaz testera, što se onda spaja na "IN" na testeru? na fotografiji vidim da ima IN 4.8-6V, pretpostavio sam da je to za napajanje samog testera.


Odg: Brushless najjednostavije upogoniti bez ESC/RX?

Reply #16
Meni nije htjelo raditi kad sam spojio na IN, nego na OUT i tak na sva 4 testera

Plus i minus na IN i OUT su isti, al očito da ima veze sa ulazom signala

Odg: Brushless najjednostavije upogoniti bez ESC/RX?

Reply #17
Ali još uvijek to nije odgovor, jer se traži bez ESC-a ! (Electronic speed controller)

Usput, da bi pokrenuo jedan brushless motor kakvi se koriste u modelarstvu (BLDC) treba ti 'nešto' što će generirati 3 faze i sve hraniti sa dovoljno struje. Varijanta koju sam pokazao u onom youtube je sa servo tester uređajem koji generira kontrolni  signal za ESC, a ESC onda upravlja motorom.

Kako je vex_zg naveo da će motor biti snage 1500 W, trebati će gadni ESC od barem 50-60 $, jer na takvu zvije ne možeš spojiti neki mali, jeftini za desetak ampera.

NApajanje servo test uređaja može ići preko vlastitih baterija, ili preko BEC-a koji može i ne mora biti ugrađen u ESC.

Ovako ja shvaćam i prakticiram pogon brushless motora 'bez prijemnika i stanice', ako netko zna jednostavnijni i bolji  način - samo naprijed !

Damir

Odg: Brushless najjednostavije upogoniti bez ESC/RX?

Reply #18
jel bi mogao proći ovaj redBrick ESC od $17 ?
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__18010__HobbyKing_Red_Brick_70A_ESC.html

u kombinaciji sa ovim motorom ?
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__11181__Turnigy_500_H3126_Brushless_outrunner_1600KV.html

nisam još ziher koliki mi ukupan broj okretaja treba, čekam da mi dođe optički mjerač broja okretaja da skužim koliki je trenutni broj okretaja na stock setupu.

servo tester od $2.79 u kombinaciji sa nekim ESC-om od $20 me zadovoljava.

Odg: Brushless najjednostavije upogoniti bez ESC/RX?

Reply #19
Išlo bi, ali taj je ESC na samoj granici.. za kontinuiran max pogon treba nešto jače. Ja koristim te Red Brick-prick ESC i nešto mi se ne svidjaju..
Damir



Odg: Brushless najjednostavije upogoniti bez ESC/RX?

Reply #22
ok, ima 80-100A ESC za cca 25$. Ne treba biti neka kvaliteta, niti će to biti u pogonu dulje od 10 minuta u komadu. Sa 5Ah  6S baterijom pri 60A ionako mu je runtime cca 5 minuta :)


Odg: Brushless najjednostavije upogoniti bez ESC/RX?

Reply #23
da se vratim na temu: ono što pokušavam napraviti je cca 1500W ručni usisavač :). Još me muči kako izbalansirati centrifugalnu "elisu" koja stvara podtlak u usisavaču. Novi motor će imati veći promjer osovine, a kad povećam rupu i uprešam ga na "elisu" sigurno neće biti u balansu.

keep it simple... a i jeftinije na koncu konca... ;)
http://www.emmezeta.hr/bijela-tehnika/mali-kucanski-aparati/usisavaci/

Odg: Brushless najjednostavije upogoniti bez ESC/RX?

Reply #24
da se vratim na temu: ono što pokušavam napraviti je cca 1500W ručni usisavač :). Još me muči kako izbalansirati centrifugalnu "elisu" koja stvara podtlak u usisavaču. Novi motor će imati veći promjer osovine, a kad povećam rupu i uprešam ga na "elisu" sigurno neće biti u balansu.

keep it simple... a i jeftinije na koncu konca... ;)
http://www.emmezeta.hr/bijela-tehnika/mali-kucanski-aparati/usisavaci/

Nije mi jasno, jesmo na forumu za razumno i efikasno ili za pretjerano i zabavno ? :)

Takav sličan imam doma. To ima par desetaka watta možda. To nije dovoljno za ozbiljniju namjenu :)
Overvoltao sam ga i već fino vuče na 2x većem naponu od nazivnog, dakle 4x veća snaga, samo što se sve skupa pregrijava, i žice i motor.

eksperiment bi me trebao koštati:
ESC $25
baterija $40 zippy 6s 5Ah
motor $20
esc tester $3

ukupno $100, tj oko $120 sa shippingom.

iskustvo? neprocjenivo. Kao dipl.ing. uvijek sam slijedio inženjerski moto "if it ain't broken, it doesn't have enough features yet."





Odg: Brushless najjednostavije upogoniti bez ESC/RX?

Reply #26
Motor i esc ce ti se grijat pogotovo sto su u kutiji puno vise nego u modelu
Trebat ces rijesavat hladenje istih, mislim da ce ti t biti veci problem
Lp
Zagi, Mini Titan 325, F5J-N 400 by Beli, MPX Easy Star II
MPX Funjet, Cessna 177 GP-10,MPX FunCub, Robbe Charter, Combat & Slope Soaring Wing, Mini Dex DLG, SpaceWalker, Cirus.
Futaba 7C

Odg: Brushless najjednostavije upogoniti bez ESC/RX?

Reply #27
Motor i esc ce ti se grijat pogotovo sto su u kutiji puno vise nego u modelu
Trebat ces rijesavat hladenje istih, mislim da ce ti t biti veci problem
Lp
heatsinkova imam, preko motora i ESC-a ide praktički sav zrak kojeg usisavač usisa, dakle puno zraka, sigurno znatno više nego u modelu.

mene najviše brine balans centrifugalne "elise", veću usisnu snagu mogu postići samo većim brojem okretaja.

Molim provjeru računice:
Ako stavim 1600kV motor i 6S baterije, pri maksimalnom naponu od 6x4.2=25,2V motor će se vrtiti na cca 40 000 okretaja /min.

to mi se čini kao znanstvena fantastika, da nekakva elisa, kakva god bila, može postići taj broj okretaja bez da se razleti.




Odg: Brushless najjednostavije upogoniti bez ESC/RX?

Reply #28
Mislim da ces morati stavit turbinu umjesto propa
Zagi, Mini Titan 325, F5J-N 400 by Beli, MPX Easy Star II
MPX Funjet, Cessna 177 GP-10,MPX FunCub, Robbe Charter, Combat & Slope Soaring Wing, Mini Dex DLG, SpaceWalker, Cirus.
Futaba 7C

Odg: Brushless najjednostavije upogoniti bez ESC/RX?

Reply #29
"Molim provjeru računice:
Ako stavim 1600kV motor i 6S baterije, pri maksimalnom naponu od 6x4.2=25,2V motor će se vrtiti na cca 40 000 okretaja /min."

računica ti pije vodu BEZ OPTEREČENJA - ILI TI BEZ ELISE... ideja ti je u praksi neizvediva.. RC propeleri trpe relativno mali tlak..
i pripazi da ne ostaneš bez oka ili prsta.. ako nisi ing. prometa, trebao bi znati da je rotor svakog usisavača izveden od čeličnog lima koji je točkasto zavaren i stvar je vrlo robustna i neće se raspast čak niti ako gurneš kemijsku u njaga - u slučaju da nešto ode po zlu, prije će se savinut osovina nego li će se raspasti rotor...  Pogledaj promjer osovine u usisavaču i daj se uozbilji..
Nemoj se zanašat bedastoćama.. Da usisavač treba imati 40 krpm, vjeruj mi da bi već imao.
Prepusti ženi usisavanje, a Ti se baci na izradu pravih stvari - aviona..  ;D