Skip to main content

Topic: Nije Robbe Charter nego Münchhausen ;-) (Read 7069 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Nije Robbe Charter nego Münchhausen ;-)

Zima je...pivac stoji na jednu nogu .. i sve tako, ne može se letiti modele. Dakle, vrijeme je da dovršim neke projekte koje sam prije započeo.
Mala šlep-kantica za jedrilice, tako do 1 kg težine treba mi , jer neda mi se razvlačiti više sajle za jedrilice bez motora.

Povratak na nitro ne dolazi u obzir, dakle struja i nešto čvršća konstrukcija koja može preživjeti nespretne manevre i ponijeti malo više baterija da mi ne bude jedna batka=jedan šlep.

Odabrao sam neku konstrukciju visokokrilnog trenera i preradio je po mojim željama, nešto slićno Jarun75-ovom Charteru, ali sa radnim nazivom ''Münchhausen" - baron poznat po fantastičnim pričama. Valjda će i ovaj model biti nekako živopisan obzirom na namjenu. :D

[attach=1]

Trup sam napravio od laganih okume-šper rebara i bočnih stijenjki koje su od balsa-špera, koji je ovdje nešto deblji i lakši od ekvivalentnog topola špera koji se obično ugrađuje u takve modele.

Njuška je posebno debeli balsa-šper kako bi izdržala cukanje i posrtanje te udarce koji mogu nastati kada model rula po travi i vuče jedrilicu; pregrada je olakšani lipa-šper, motor se montira 'naopako' jer tako osovina ima više šanse za preživljavanje.
Pogled sprijeda otkriva i utor te nosač motora, te otvor u koji se ugrađuje ESC sa rebrima van kako bi hlađenje bilo poboljšano.

[attach=2]

Obzirom da je kod šlepa teško na tlu upravljati samo vertikalcem, ugrađujem prednji okretni kotač:

[attach=3]


Izduž trupa, u spojevima sam postavio tanke lipove letvice, tek toliko da se nađe, vjerojatnost zatezanja i trzanja su prilično velike i nebi htio da u zraku ostanem bez repa, dok njuška sa motorm leti prema zemlji, a rep visi na jedrilici koja se pokušala šlepati... :D

Damir

Odg: Nije Robbe Charter nego Münchhausen ;-)

Reply #1
Super!
Na takve modele ide neka kombinacija propa i motora s puno statičkog potiska i malim pitch speedom vjerujem?
što planiraš puknut gore, 4S setup?

Do koje visine se šlepa model?


Bila bi ludnica stavit fpv gore pa potegnut pilu do xxx  ;D

Odg: Nije Robbe Charter nego Münchhausen ;-)

Reply #2
Kako šlepanje cucla baterije brže nego li naša ekipa pivce, ugradio sam odozdola vratašca; tako mogu baterije mijenjati bez skidanja krila, sve je na dohvat ruke, vratašca imaju bravu koju sam napravio od vrha kederice i federa iz kemijske olovke (Penkala ipak leti  ;) ):
[attach=1]
[attach=2]

Najveći problem predstavljala mi je ramenjača: klasična od letvica i vertikalne balse (shear-webs) činila mi se nekako krhkom za moguće vratolomije, a karbonac mi se nije radio, pa sam se odlućio na poznatu hobridnu konstrukciju sa letvicama ojačanim karbonom.

[attach=3]

Donja letvica je smreka, gornja je nešto tanja smreka, ali je ojačana sa karbonskom letvicom. Međusobno su spojene epoxy smolom i izbrušene na potrebne dimenzije.
Između gornje i donje ramenjače nalazi se balza sa vertikalnim godovima: ovakav raspored godova omogućava zatvaranje torzijske kutije nosa krila (sa plankovima) i ujedno stabilizira ramenjaču sprečavajući da se gornja i donja približe i slome.
To je moguće isključivo sa vertikalnim godovima. Sve bi još bilo dobro omotati kevlarnim koncem da se spriječi raslojavanje, no to mi se nije dalo raditi  :D , i ovako je rukama gotovo nemoguće polomiti kombinaciju karbonske letvice i smreke:

[attach=4]


Damir

Odg: Nije Robbe Charter nego Münchhausen ;-)

Reply #3
Super!
Na takve modele ide neka kombinacija propa i motora s puno statičkog potiska i malim pitch speedom vjerujem?
što planiraš puknut gore, 4S setup?
Do koje visine se šlepa model?
Bila bi ludnica stavit fpv gore pa potegnut pilu do xxx  ;D
Gore ide 4S i 12*8 e-prop. Šlepa se dokle vidiš modele i do visine koju dogovoriš.
Obično u šlep stave dvije kamerice; jednu u šlepera i jednu u jedrilicu, pa onda mixaš video, ima takvih jubita!
Damir

Odg: Nije Robbe Charter nego Münchhausen ;-)

Reply #4
Ovo se zove filigranski rad, svaka čast
Kad se vidimo moram to vidjeti

lp
Zagi, Mini Titan 325, F5J-N 400 by Beli, MPX Easy Star II
MPX Funjet, Cessna 177 GP-10,MPX FunCub, Robbe Charter, Combat & Slope Soaring Wing, Mini Dex DLG, SpaceWalker, Cirus.
Futaba 7C

Odg: Nije Robbe Charter nego Münchhausen ;-)

Reply #5
ko kaže da nećemo imati šlep za jedrilice, kada se rađa nova šlep služba, hvala Damire i preporučam se  :D :D :D :D

Odg: Nije Robbe Charter nego Münchhausen ;-)

Reply #6
ko kaže da nećemo imati šlep za jedrilice, kada se rađa nova šlep služba, hvala Damire i preporučam se  :D :D :D :D
Bit' će prilike, samo da do proljeća šleper bude gotov  :D !

Zanimalo me koliko gornja ramenjača može stvarno izdržati i nisam odolio a da komadić ne polomim: lomljenje karbonske letvice može biti opasno jer puknuti komadići strše okolo , tvrdi i oštri kao igle. Zato sam uzeo zaštitne rukavice i krajnim naporom ipak slomio odsjećak od 15-tak cm. Zadovoljan sam čvrstoćom, prije će se raspasti cijeli avijun , nego li ova ramenjača.
[attach=1]
D.

Odg: Nije Robbe Charter nego Münchhausen ;-)

Reply #7
Najs!

Odg: Nije Robbe Charter nego Münchhausen ;-)

Reply #8
Kakvi kotaci idu gore? Dimenzije?

Odg: Nije Robbe Charter nego Münchhausen ;-)

Reply #9
Kakvi kotaci idu gore? Dimenzije?
 
Overkill, mislim 11 cm, ali to je potrebno da nebi posrtao po travi kod šlepa.
 
 Nastavljam sa krilima, klasična izrada, donji plank+donja ramenjača sa  PVa ljepilom (Pattex), nakon toga rebra sa CAK-om, prednji dio podmetnut sa 'nečim' da se dobije zakrivljenost. Rebra su izrađena isto klasično, između dvije šablone od ceba-špera, pa reži i šmirglaj.  Početak sastavljanja izgleda dakle nekako ovako:
[attach=1]
Sada slijedi lijepljenje tih vertikalnih komadića balse između gornje i donje letvice, to je onako, malo dosadno raditi jer je potrebna preciznost tj. fino dotjerivanje šmirglanjem. Ako je shear-web previsok ili prenizak, letvica neće dobro nasjedati i to je ozbiljna greška, a ljepljenje treba obaviti kvalitetno i bez 'lufta':

[attach=2]
 

Odg: Nije Robbe Charter nego Münchhausen ;-)

Reply #10
Sada ide najdosadnija i vrlo važna stvar oko tih shear-webs iliti okomitih komadića balse izmedju letvica ramenjače: u korjenu krila moraju biti širine letvice, a prema krajevima se moraju stanjivati !
Ovdje se poigravamo sa sudbinom modela u trenucima naglih propadanja ili jako velike brzine pri kojoj se dade komada 'gore': opterećenja ramenjače idu i do nekoliko 'G' (imam negdje proračun).. i ako bi cijela ramenjača bila jednako tvrda, sila bi se prenjela u središnju točku i tu negdje stvar puca !
Zvuk pucanja ramenjače je nešto toliko tipično, tko je nije čuo, ne priznajem mu da je modelar !  :D

Ako se čvrstoća ramenjače idući od kraja prema stredini krila povećava, krajevi se više savijaju i sredina ima više šanse za preživjeti. To je kao kada prelomimo letvu preko koljena: letva bi možda preživjela savijanje, ali kada sve svedemo u jednu točku na sredini - koljeno- letva baš tu puca !

Izgled kako sam izveo od tanjeg websa na kraju, pa sve do širokog u sredini je na slici; na krajevima je 2 mm , pa ide 3,4,5,6,7,8 i na kraju 10 mm. preko oviz od 10 mm ide i spajanje krila, treba i na to misliti:

[attach=1]

Damir


Odg: Nije Robbe Charter nego Münchhausen ;-)

Reply #11
ti to radiš avion za lomiti ili letjeti?

btw nekako imaš osjećaj da ti srce puca kad čuješ taj prasak i gledaš kako krila idu po svom
Karlo. 098-711-540, Sisak

Odg: Nije Robbe Charter nego Münchhausen ;-)

Reply #12
ti to radiš avion za lomiti ili letjeti?
 
Za svaki model očekuje se - oboje !  :D

Slijedi ljepljenje gornje ramenjače, prije toga valja provjeriti utor sa websima da sve točno nasjeda, po potrebi treba pazljivo prebrusiti. Učvršćenje iden naravno gumicama ez južl :

[attach=1]

Dio uz korjen krila treba biti savršen, točno najsedanje po horzontali i vertikali:

[attach=2]

D.


Odg: Nije Robbe Charter nego Münchhausen ;-)

Reply #13
Slijedi lijepljenje pločica špera za v-lom krila odnosno spoj u sredini: izradio sam to sa šperom od finske breze debljine 3 mm (koja se sastoji od čak 9 slojeva furnira !). Ovaj mi se način ne sviđa, htio sam i to preraditi, ali nije mi se dalo ubacivati pločoce špera za spajanje krila umjesto websa, jer bi onda zaista trebao sve omotati sa kevlarom; ovako drži ljepilom izvana i webse i ramenjače, kao što se vidi na slici:

[attach=1]

A sada nagradno pitanje: zašto su na pločice na mjestu gdje će tek doći drugo krilo stavljene dvije štipalice - zaokruženo crvenim krugom ?

[attach=2]


Damir

Odg: Nije Robbe Charter nego Münchhausen ;-)

Reply #14
Da zadrze taj oblik,da se ne izvitopere ili pomaknu.
It"s not a hobby it"s a lifestyle! :)