Skip to main content

Topic: Helici - benzinci vs. nitro (Read 6534 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Helici - benzinci vs. nitro

Pozdrav!

Prvo da kazem da sam nov ovdje, ne samo na forumu nego i u svijetu modelarstva. Zelja mi je jednoga dana upravljati 3D helikopterom pa se polako pripremam skupljajući znanja čitajući forume.

Moje pitanje bi zapravo bilo koja je razlika između benzinaca i nitra, osim one ocite? Dali su benzinci jaci, dali voznja traje dulje sa benzincima?
I jos sam morao primjetiti da su T-rex helici jako popularni, ali malo se govori o ostalim markama toga ranga ali na benzin? Zasto?

Eto, nadam se da ste shvatili poantu pitanja pa ako neko ima volje molio bih da mi malo pojasni te stvari.

Hvala! :)

Odg: Helici - benzinci vs. nitro

Reply #1
Bok.

Offtopic, helici na struju su danas najpopularniji i imaju otprilike jednako dobre karakteristike ko oni na nitro.

Što se tiče benzinaca i nitraša, nitro helikopteri imaju bolje performanse, dok su benzinci nešto tromiji.
Zato je benzin čini mi se jeftiniji, a i benzinski motor je lakši za korištenje od onog na nitro, s kojim se ljudi dosta muče da ih upale..
Također, s benzincem se leti dvostruko dulje i više ( čini mi se )

Nitro i benzin motori su u uglavnom u klasama 600 i 700( mjerila za elektro helice ), odnosno 50,60 i 90 ( mjerila za helice s unutarnjim sagorjevanjem ).
To su jako veliki i skupi helikopteri.

U zadnje vrijeme se jako malo govori uopce o helicima na benzin i nitro, jer su elektraši čišći i lakši za održavanje.
...Once upon a time there were Nitros, flybars & frequency pins...

Odg: Helici - benzinci vs. nitro

Reply #2
Bok!

Ovak, ja sam također početnik kaj se tiče helija, ali sam već dosta dugo u modelarstvu


Što se tiče benzinaca i nitraša, nitro helikopteri imaju bolje performanse, dok su benzinci nešto tromiji.
Zato je benzin čini mi se jeftiniji, a i benzinski motor je lakši za korištenje od onog na nitro, s kojim se ljudi dosta muče da ih upale..
Također, s benzincem se leti dvostruko dulje i više ( čini mi se )


Istina je da dvotaktni nitro ima bolje performanse od 4t nitra i benzinca, no ovo s paljenjem je neistina, ako je motor ispravan i dobro poštelan, pali ko od šale. Osim toga, nekome (recimo meni) je gušt se malo igrati na livadi s motorima, elektro nikad nisam volio jer ne smrdi, ne dere se i ne dimi te uvijek radi  :D
I s jednim tankom letiš dulje nego s jednom baterijom.
S tim da su nitro motori u helijima kraćeg vijeka od brushlessa jer u Idle-u letiš u prosjeku na 90% gasa ili čak 100% gasa konstantno, a koriste dosta nitra u mješavini.
Nitro je dosta skuplji od benzina, tako da i to treba uzeti u obzir, pogotovo od kad se ne može kupiti u Schweighoferu.

A i ne bih se baš složio da se ne govori o gasserima i nitro helićima, vidim da ih vani ljudi lete.
Definitivno su elektro helići popularniji, ali prdekalice imaju neki svoj šarm  :)

Ja bih najradije imao i velikog elektro, benzinca i nitraša, a tebi ako je gušt helić s motorom s unutarnjim sagorijevanjem i možeš si ga priuštiti, nemoj kupiti elektro samo zato jer "svi drugi voze elektro"

Pozdrav
MAK Zapad

Odg: Helici - benzinci vs. nitro

Reply #3


A i ne bih se baš složio da se ne govori o gasserima i nitro helićima, vidim da ih vani ljudi lete.
Definitivno su elektro helići popularniji, ali prdekalice imaju neki svoj šarm  :)


S kim se ne bi složio ?
Pa nitko to nije ni rekao  ;D

A da se govori malo o njima, ja bi se i dalje sam sa sobom složio, jer samo čini mi se petero ljudi na forumu ima helica s unutarnjim izgaranjem.

Što se tiče paljenja, ja govorim ono što sam čuo/pročito od dosta iskusnijih ljudi od sebe, pogledaj temu braće Križan o njihovom Raptoru pa ćeš vidit o cemu pricam.

S jednim tankom benzinca možeš odletit skoro pola sata, dok s baterijom teško više od 10 minuta.

jezurko*
Ako kupuješ nitraša i baš imaš love, kupi Kasamu Srimok ili Avant Auroru  :P
...Once upon a time there were Nitros, flybars & frequency pins...

Odg: Helici - benzinci vs. nitro

Reply #4


A i ne bih se baš složio da se ne govori o gasserima i nitro helićima, vidim da ih vani ljudi lete.
Definitivno su elektro helići popularniji, ali prdekalice imaju neki svoj šarm  :)


S kim se ne bi složio ?
Pa nitko to nije ni rekao  ;D

A da se govori malo o njima, ja bi se i dalje sam sa sobom složio, jer samo čini mi se petero ljudi na forumu ima helica s unutarnjim izgaranjem.

Što se tiče paljenja, ja govorim ono što sam čuo/pročito od dosta iskusnijih ljudi od sebe, pogledaj temu braće Križan o njihovom Raptoru pa ćeš vidit o cemu pricam.

S jednim tankom benzinca možeš odletit skoro pola sata, dok s baterijom teško više od 10 minuta.

jezurko*
Ako kupuješ nitraša i baš imaš love, kupi Kasamu Srimok ili Avant Auroru  :P

Pa OK, nije ovaj forum cijeli modelarski svijet  :) Znači petero ljudi lete nitro/benzince, a na cijelom forumu ima ajmo reći 15ak (ako) helića u toj klasi. Znači 1/3, to nije baš malo.

A što se tiče paljenja, ja govorim iz vlastitog iskustva, a ne kaj sam pročitao ili čuo. Ako je motor ispravan, pali ko iz šale i radi ko beba. To je to
MAK Zapad

Odg: Helici - benzinci vs. nitro

Reply #5
Da, zato ce frajer iz recimo Njemačke koji vozi nitraše doć pomoc poštelat motor  :D

Ma dobro, živi bili pa vidjeli, ja u svakom slučaju glasam za benzinca.
...Once upon a time there were Nitros, flybars & frequency pins...

Odg: Helici - benzinci vs. nitro

Reply #6
...  ::)

Ne treba ti nikakva pomoć oko štelanja motora, nije to kvantna fizika već se manje više svodi na štelanje igle.
 S O.S. i Thunder Tigre motorima nisam imao problema, kao ni s Webrom. Jedini nitro motor koji mi je zadavao probleme je bio nekakav ruski MDS, no to može biti od primjerka do primjerka.
Ti "ogromni problemi" koje navodiš (znači paljenje, štelanje) nikako ne bi trebali biti razlog odustanka od kupnje nitro motora, jer to niti nisu problemi. Sad kaj si ti čuo i pročitao, to je manje više rekla kazala, ja ti velim kak je.
Veći "problem" je cijena goriva i trajnost takvog motora.
MAK Zapad

Odg: Helici - benzinci vs. nitro

Reply #7
Ma cak nije ni trajnost toliko koliko cijena nitra i dobavljivost istog kod nas.
Treba ti kvalitetno heli gorivo sa velikim udjelom nitra da ti motori rade dobro i bez stucanja.

Racunali smo da ako letis samo vikendom, 8 letova dnevno, za mjesec dana ti treba oko 300 Eur za gorivo.
Posljednji model:
Sin V1: tezina: 7500 g, raspon: 70 cm, gorivo:mlijeko, kapacitet rezervoara: sve veci, izdrzljivost: 0-24

Odg: Helici - benzinci vs. nitro

Reply #8
Evo jednog mjerodavnog koji zna kaj priča  :)
Znači elektro je super odabir, tu nema priče, a ako već želiš glasnog, benzinac. Ili ako možeš nabavit neoporezovani metanol i sam miješat gorivo, super
MAK Zapad

Odg: Helici - benzinci vs. nitro

Reply #9
Ljudi, hvala vam na odgovorima :)

Ma meni je bitno da je motor, ne elektro jer volim taj zvuk, imam osjecaj kao da imam "pravu stvar" :)
Tako da ne bih elektro iako se slazem da su cisti, super performansa, sve pet.......

Glavno mi je da mogu letjeti sto dulje i da nije skupo gorivo tako da cu najvjerojatnije uzet benzinca.
Iako trenutno ne kupujem nista jer nemam jos dovoljno love ali zato se polako upoznajem kroz vas iskusne sa tom tematikom pa ce mi kasnije biti i lakse....

Dajte mi jos samo recite koji su dobri benzinci (marke) da si malo pogledam?

Odg: Helici - benzinci vs. nitro

Reply #10
Bok Jezurko!

Ovak, moje iskustvo, kupi si ELEKTRO helić!!  ;)

Moj TT Raptor 60 je bio nitro, par puta mi se ugasio u zraku, gorivo je skupo ko dragi kamen, problem toplog-hladnog vremena, grijač za svječicu i starter ti uvijek mora bit napunjen inače ne pali, uglavnom sra....

E, onda smo ga preradili u benzinca, gorivo jeftinije, potegneš ko flaksericu i UVIJEK pali od prve, duže leti, imali smo problema sa grijanjem motora, ali i to je rješeno, nedostatak-helić je teži i nije za nekakav 3d, puno je prljavije, uvijek taj benzin po autu, nije najsretnije rješenje..
E da, kolko može dugo letit, onoliko koliko ima velik rezervoar, veći rezervoar-duže leti, ne? 8)

Ako hoćeš benzinski helić onda nemoj eksperimentirat nego kupi Bergen..
http://bergenrc.com/

Moja preporuka, uzmi elektraša, nit brige nit pameti, napuniš baterije i voziš, kolko traje traje, ali se ne moraš bojat da će ti se ugasit na 20m...

Ak hoćeš javi se i pokazat ću ti helić....

Tak..



Odg: Helici - benzinci vs. nitro

Reply #11
Svaki mjesec imam priliku čitati RCM&E i Aviation modelere international, i znam da su to samo britanski časopisi, ali po recenzijama i pismima čitatelja, imam osjećaj kao da kod njih prevladava nitro. Uvijek glupe recenzije nitro helija, nitro heli ovo, ono. Ista stvar i sa avionima, barem 2/3 su recenzije nitro i gas aviona. A onda se zalomi neki elektro ali to bude neki mikro avro od 45cm.

Vrlo rijetko se zalomi da je elektro heli.
Inače odlični časopisi pogotovo RCM&E.

Možda to ima veze da je kod njih cijena nitra niža ;)

Meni je struja zakon.

Odg: Helici - benzinci vs. nitro

Reply #12
Jučer sam u ravno 1 minutu upalio i poštelao O.S. nitro motor (i to ona jefinija verzija, LA) koji nije radio 6-7 godina. Ovo napominjem radi "znalaca" koji pričaju kako s nitro motorima imaš samo muke. Pa meni je veća muka čekati da se ohladi e-motor i ESC, stalno gledat na timer da ne ispraznim bateriju previše, pa punit te baterije doma, pa ih praznit u storage mode ako neću letit idućih 15 dana itd. + kaj treba imat skoro 10-ak baterija ak hoćeš cijeli dan bit na livadi.
Kaj se nitra tiče - natočim gorivo, zagrijem svjećicu, kresnem ga, malo poštelam iglu ak treba, dernem po gasu i letim 20+ minuta bez razmišljanja. Sletim, natočim opet i po plinu.
Elektro DEFINITIVNO ima svojih prednosti, pogotovo kod manjih modela, ne masti model, nema baš nikakvih štelanja (ništa drugo mi ne pada na pamet)
Dok nitro fino miriši, dimi, dere se i jednostavno je veći gušt (meni). Jedini nedostatak nitra (sve ovo govorim iz vlastite perspektive) je nedobavljivost trenutno u Hrvatskoj. Metanol i ulje nisu problem, ali je skoro nemoguće uvesti nitro.
Da imam lovu za njega, uzeo bih Trexa 700 Nitro ili Auroru bez sekunde razmišljanja
MAK Zapad

Odg: Helici - benzinci vs. nitro

Reply #13
Jučer sam u ravno 1 minutu upalio i poštelao O.S. nitro motor (i to ona jefinija verzija, LA) koji nije radio 6-7 godina. Ovo napominjem radi "znalaca" koji pričaju kako s nitro motorima imaš samo muke. Pa meni je veća muka čekati da se ohladi e-motor i ESC, stalno gledat na timer da ne ispraznim bateriju previše, pa punit te baterije doma, pa ih praznit u storage mode ako neću letit idućih 15 dana itd. + kaj treba imat skoro 10-ak baterija ak hoćeš cijeli dan bit na livadi.
Kaj se nitra tiče - natočim gorivo, zagrijem svjećicu, kresnem ga, malo poštelam iglu ak treba, dernem po gasu i letim 20+ minuta bez razmišljanja. Sletim, natočim opet i po plinu.
Elektro DEFINITIVNO ima svojih prednosti, pogotovo kod manjih modela, ne masti model, nema baš nikakvih štelanja (ništa drugo mi ne pada na pamet)
Dok nitro fino miriši, dimi, dere se i jednostavno je veći gušt (meni). Jedini nedostatak nitra (sve ovo govorim iz vlastite perspektive) je nedobavljivost trenutno u Hrvatskoj. Metanol i ulje nisu problem, ali je skoro nemoguće uvesti nitro.
Da imam lovu za njega, uzeo bih Trexa 700 Nitro ili Auroru bez sekunde razmišljanja

Kolega ,uz dužno poštovanje da li si ikada ODLETIO 20 min u komadu sa helikopterom ?
To ti netreba  :)


 

  Quick Reply

Warning: this topic has not been posted in for at least 120 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.