Skip to main content

Topic: Vremeplov (Read 14665 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Vremeplov

Reply #30
Ovaj prednji aerodinamički nos je od staklene vune a napravio ga je kolega iz kluba Franić  prije mnogo godina
Ako se ne varam to je Ante zvan Toni ?  Legenda je, sjećam se kada su sa Cessnom po Bjelopolju tražili odlepršali F1B. Mislim da su ga našli !
Ovo u prilogu je 'Specijal za Barba Mesa': ovdje ne mogu staviti mp3, pa fajl u prilogu treba prvo 'odzipati' pa ga poslušati; snimak je iz stvarne situacije..onaj osjećaj..tu je negdje... :'(
Damir

Odg: Vremeplov

Reply #31
Josip Franić (višestruki prvak bivše države F-1-B) je otac Tona i Frane....Joke je nažalost umro prije desetak godina ,ali njegovi sinovi služe nam svima na ponosi diku.
Toni je u HRZ (helikopteri) a inače je odličan F-1-B natjecatelj.Frane je izvanredan jedriličar ,poznat i izvan granica .Obojicu držim kao svoje sinove ,jer su kao djeca ,proveli ogroman broj dana na natjecanjima širom bivše države.
Josip Franić je treći s lijeva .(Slikao sam ih sa zorkinom 4...malo je blijedo..)

Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: Vremeplov

Reply #32
A evo i mene u vremeplovu.... :'(
 Desno je Ruda Andričić -Petrinja....prije sto godina.....dosta za danas ..hvala na pozornosti... ;) lol
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: Vremeplov

Reply #33
Stavili ste neke stvari koje ja uopce ne razumijem, a izgledaju relativno zanimljivo. Logicnije bi bilo uz sliku staviti kakvo objašnjenje, ovako je samo još jedan u nizu "hvalisavih" postova (ovo se odnosi na postove sa mehaničkim "spravicama".

Odg: Vremeplov

Reply #34
Ne bih se složio da je u pitanju hvalisanje.
Ali ovako ćemo: sve te spravice služile su kao preteča današnjih timera, servoa, gps-ova itd.
Sve te vintage stvarčice nije potrebno detaljno objašnjavati jer ih se u ovom vremenu može naći jedino u ''muzejima'' istinskih modelara i svako objašnjavanje bilo bi suvišno.
Osobno, riječ koju bih ja uputio na te postove je ''domaća'' riječ RESPECT!!!

Odg: Vremeplov

Reply #35
Dobro, onda ću ovako: Može li netko od starijih koji posjeduju navedene "spravice" lijepo napisati čemu služe i kako rade?
Kad netko napiše da se razvijala 50 godina, zagolica maštu...

Odg: Vremeplov

Reply #36
@Žele , hvala Ti , ali ne gubi vrijeme..... ::)
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: Vremeplov

Reply #37
A sada za ozbiljno, cemu sluzi ruska kuka ?
Za otkvacivanje jedrilice A-2 koja je sajlom vođena do termike ako sam dobro razumio ?


 Zoran

Odg: Vremeplov

Reply #38
Eto, ja ozbiljno pitao jer me zanima, a vi se odmah uvrijedili jer sam spomenuo hvalisanje.

Odg: Vremeplov

Reply #39
Živio Zorane , FAI ,klasa F-1-A ,jedrilice do 34 dm2 ,težina 410 g, uže za vuču dužine 50 metara.Dok u zadanom vremenu tražiš termiku ,ova kuka (Ruska kuka) ili neka od modifikacija,omogućava ti da je vučeš bez opasnosti da se ona nekontrolirano otkači.U tome je bit i ''genijalnost'' ...spominjane kuke.Naime, kada poželiš tkačiti model i krenuti u sudačko mjereno vrijeme , ti jednim trzajem  (od 2-4 kg , ovisno o ''ukusu'') oslobađaš  uže, (ribarski najlonski konac,u Dalmaciji to zovemo, ''krena''),od modela jedrilice. LP
Mes
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes


Odg: Vremeplov

Reply #41
Žele , najbolje bi bilo da imam neki demo- video ,ali nemam  :'(....u redu od sada će mo jedriličare ove klase zvati ''Moment ključevi''..... :D ;D ;)
Mes
Napomena:Ispričavam se svima zbog off topica...ova pojašnjenja(prvenstveno pitanja) bi trebala ići u  ''OBJAŠNJATOR'' ...
Neću više.... :'( :(
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: Vremeplov

Reply #42
aha, u tome je bit da se trzajem oslobađa, a kako je jedralka reagirala na trzaj od 2-4 kg... 


 hvala na objasnjenju, lp Zoran

Odg: Vremeplov

Reply #43
Zoki,trzaj izaziva veliko dinamičko opterećenje  krila i konstrukciju modela uopće.Zato je zadatak ODLIKAŠA ,da kod izrade natjecateljskih klasa upotrebe mozak, ruke i novčanik..... :)
Svako dobro Ti želim.
Mes
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: Vremeplov

Reply #44
Eto, ja ozbiljno pitao jer me zanima, a vi se odmah uvrijedili jer sam spomenuo hvalisanje.
Kuka za vuču počela je kao savijeni  'čavao' , kao nosač za sliku na zidu; kasnije su dodavane razne funkcije koje je obavljala kuka, skretanje,poravnavanje, pračkanje modela , povezivanje sa timerom...i elektronika u današnje vrijeme. Zanimljivo, na prvom svjetskom prvenstvu, kada su se još ovi modeli zvali A2, pobijedio je naš Stjepan Bernfest: http://www.flyfreak.net/ostalo/in-memoriam-stjepan-bernfest/
potom je klasa dobila naziv F1A i prvak je bio jedan Čeh.
Posljednje Svjetsko održano 2013. i prvak je opet jedan naš modelar Robert Leško: http://www.flyfreak.net/dogadanja-i-okupljanja/free-flight-wch-francuska-2013/msg125046/#msg125046

Prema tome ova kuka je kod nas  poznata većem broju modelara kao i kategorija F1A, pogotovo ako se baviš natjecateljskim modelarstvom i tu nema nikakvog ''hvalisanja'' ako je posjeduješ.

Razvoj kuke je odlično opisan ovdje: http://www.gregorie.org/freeflight/f1a_history/index.html
(ima i slika na linkovima),
Damir